Google Seo Optimizasyon, Dijital Reklam Çalışmaları, Yazılım ve daha fazlası.. Firmanıza ait web sayfası için google seo çalışmasında uzman seo desteği.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Site İçi SEO Çalışmaları.

0 1

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO çalışmaları, web sitelerini daha üst sıralara yükselmek ve daha fazla trafik kazanmak için web sitesinin iç yapısını optimize etme yöntemidir. Dışı SEO’nun aksine, site içi SEO çalışmaları, bir web sitenin hem içeriği ile hem de kaynak koduyla ilgilidir.

Site içi SEO, web sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştiren tüm yönlerini dikkate alır. Google her geçen gün güncellendiğinden dolayı, site içi seo optimizasyonu etkileyen başlıca faktörlerden biri alaka düzeyidir. Web site geliştiriciler ya da içerik uzmanları “web site aramalarda ne kadar alakalı?” sorusu unutmamalıdır.

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

İç seo çalışmalarında kısaca şu işlemleri yapabiliriz ;

  1. Web sitenin açılış hızını düşürmek.
  2. Sayfa linklerinin (URL) en uygun yapıya getirilmesini sağlamak.
  3. Web sitenin arama motorları tarafından kolay bir şekilde anlaşılmasını sağlamak.
  4. Web sitenin kod yapısını seo ‘ya uygun olarak yazmak.
  5. Web sitede kullanılan resimlerin arama motorlarında görünürlüğünün artırılması için  uygun şekilde düzenlenmek.
  6. İçerik ve makaleleri sistematik şekilde seo’ya uygun yazmak.
  7. Site içerisindeki yazıları ve sayfaları düzeltmek.
  8. Aranma hacmi yüksek olan keyword’lerden ziyaretçi getirilmesi için gerekli iyileştirmeleri sağlamak.
  9. Başlık etiketlerini, meta etiketlerini, h1,h2,h3,h4..  etiketlerini arama kelimelerine göre optimize çalışmalarını sağlamak.

Site İçi SEO Çalışmalarında

1. Domain Seçimi

Aslında kısmi olarak yanlış bilinen bir konudur. Domain (Alan Adı) seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise domain içerisinde Long tail yani anahtar kelimenin geçmesi sektörel seo çalışmasında sizlere + bonus katacaktır. Örneğin marmariste transfer şirketiniz için en doğru alan adı seçimi marmaristransfer.com  seçmeniz doğru alan adı seçiminiz olacaktır. Çünkü anahtar kelimeniz domain adında bulunmaktadır.

 Site İçi SEO
Site İçi SEO Çalışmaları

2. Sayfa URL Yapısı

 Web site içerisinde herhangi bir makale ya da sayfanın tarayıcıda gördüğünüz bağlantılarına (linklere) url adı verilmektedir. URL’lerin kısa ve öz olması gerekmektedir. URL yapınız çok uzun ve kendini tekrar eden kelimelere sahip ise kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir hem de arama motorları tarafından iyi karşılanmayan bir durumdur.

 Site İçi SEO Url Yapısı
Site İçi SEO Url Yapısı

3. Site başlık ve açıklama (title & description) düzenlenmesi

Web sitesinin, hangi amaca hizmet verdiğini, sitede anlatılmak istenen içeriklerin gösterildiği yerlerdir. Arama motorlarında, sıralamaya girmek için hedeflenen kelimelerde; mutlaka title ve description alanlarını anahtar kelimenin içinde bulunacağı şekilde yazılmalıdır. Title ve Keywords kısımları düzenlenirken Google hizmetlerinden biri olan Google Trends kullanılabilir. Google Trends, arama kelimelerinin ne sıklıkla aratıldığını gösteren ücretsiz bir Google servisidir.

Site İçi SEO Başlık ve Açıklama
Site İçi SEO Başlık ve Açıklama

4. Başlık Etiketleri

Makale içerisindeki başlık etiketleri (Heading Tags) site içi optimizasyonun önemli konularından bir tanesidir. İçeriğin başlığı h1 olarak kullanılmalıdır. Alt başlıklar h2 ve altı olarak devam etmelidir. Başlık etiketleri, belirli bir hiyerarşiye göre sıralanmalıdır. Başlık etiketleri, h1’den h6’ya kadar devam kullanılabilmektedir. Heading Tags, arama motorlarının dikkat ettiği sinyaller arasında yer almaktadır.

Site İçi SEO Başlık Etiketleri
Site İçi SEO Başlık Etiketleri

5. Site Açılış Hızı

Web Site açılış hızı, site içi seo optimizasyonun temel taşlarından bir tanesidir. Site hızı direkt olarak kullanıcı deneyimiyle alakalıdır. Ziyaretçiler, her zaman hızlı ve istedikleri bilgiye anında ulaşabildikleri sitelerle karşılaşmak isterler. Yavaş yüklenen sitelerde kullanıcılar direk çıkış yapmaktadırlar. Bu durum hem sitede kalma süresini azaltır, hem de kullanıcılar üzerinde negatif etki bırakır.

Site İçi SEO Site Hızı
Site İçi SEO Site Hızı

 

6. İçerik

İnternette bu konu efsaneleşmiştir,kimileri 500 kimileri 600 kelimeden bahseder. Google tarafından belirlenen bir standart 300 kelimedir.Go ogle standardı bize şunu ifade etmektedir; hangi konu ile ilgili içerik eklerseniz ekleyin, o konu ile tam bilgi vermeniz yeterli olmaktadır. İçeriği eklerken, konu ile ilgili tam bilgi için 400 kelime yeterliyse 400 kelimeyle, 900 kelime gerekiyorsa 900 kelime ile yazın, burada önemli olan kullanıcılar içerikten faydalansın.

İçeriği görseller ve videolarla zenginleştirmek gerekir. Araştırmalara göre görseller ve videolar, düz metne göre kullanıcılar üzerinde daha fazla etkili olmaktadır.

Site İçi SEO Site İçerik
Site İçi SEO Site İçerik

7. Kullanıcının Sayfada Kalma Süresi

Sitede kalma süresi konusunda bir standart yoktur. Çünkü her sektör için bu standart farklılık göstermektedir. Bir film sitesi ile çilingirci sitesinin, sitede kalma süresinin aynı olması beklenemez. Aynı sektörde hizmet verilen sitelerin ortalama sitede kalma süresinin yüksek olması Seo anlamında fayda sağlayacaktır. http://www.similarweb.com’dan rakip sitelerin, sitede kalma süresi, aylık ortalama ziyaretçi sayısı ve trafik kaynakları ile ilgili bilgileri ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Site İçi SEO Sitede Kalma Süresi
Site İçi SEO Sitede Kalma Süresi

8. Kategori Yoğunluğu Ve Düzeni

Site içerik olarak daha dolu görünsün diye gereksiz ve alakasız kategoriler açmak siteye fayda değil zarar sağlayacaktır. Sitedeki yazılar, alakasız kategoride değil, ilgili kategoride yer almalıdır. Alt kategoriler Üst kategoriler ile alakalı olmak zorundadır.

Site İçi SEO Kategori
Site İçi SEO Kategori

9. Breadcrumb 

Breadcrumb, Türkçe adıyla “sayfa işaretleri yolu”, kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitemizde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu yapı çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezilebilmesini sağlayan bir sistemdir. Örnekle açıklama gerekirse örneğin; Sitenin ana sayfasına geldiniz, kategori sayfasına girdiniz ve buradan herhangi bir yazıya ulaştınız. Bu durumda sitenizdeki breadcrumb görünümü anasayfa > kategori > yazı şeklinde görünür.

Breadcrumb Kullanılması
Breadcrumb Kullanılmas

10. Canonical URL

 Canonical URL seo çalışması yürütülen web sitelerinde bulunması gereken bir url etiketidir. Eğer aynı başlığa, iki farklı linkle gelinebiliyorsa bu durum kopya içerik oluşturucağından google gereksiz spam url algılamaması için canonical etiketi çözüm olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için rel=”canonical” şeklinde kullanılması gerekir.

Canonical URL
Canonical URL

11. Schema Şeması

Schema yapılandırma şeması, içeriğinizin arama motorlarınca anlaşılabilme için yapılan bir şemadır. Yapılandırılmış veriler web sitenizin kaynak kodlarına eklenen bir dizi etikettir. Şema yapılandırma kodunuz, arama motoruna içeriğinizin ne anlama geldiğini söyler.

 

Schema.org
Schema.org

 

12. Mobil Uyumluluk

Bir internet sitesinin mobil cihazlara uygun olarak inşa edilmesi ve web tasarım aşamasında da, farklı cihazlarda kullanımının sağlandığı projelerdir. Bu projelerde içerikler, cihazlar veya tarayıcılara göre girilmez. Çünkü yazılım altyapıları, tüm cihaz ve o cihazların içinde yüklü olan tarayıcılara uyumlu şekilde inşa edilmiştir.
Mobil uyumlu web siteleri ile seo çalışmalarında daha iyi sonuç alınmaktadır.

Mobil Uyumlu Web Site
Mobil Uyumlu Web Site

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.