Google Seo Optimizasyon, Dijital Reklam Çalışmaları, Yazılım ve daha fazlası.. Firmanıza ait web sayfası için google seo çalışmasında uzman seo desteği.

SEO Nedir?

SEO ingilizce Search Engine Optimization denilmektedir.

0 6

SEO Nedir?

Seo Nedir? SEO ingilizce Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. SEO web sitelerini google, bing, yandex, yaani gibi arama motorlarının belirlediği kriterlere uygun hale getirmeye yönelik site içi optimizasyon ve site dışı optimizasyon için yapılan  çalışmaların tamamıdır. Yapılan bu SEO çalışmaların sonucunda belirlenen anahtar kelimelerde web siteleri arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer alarak ziyaretçi sayıları haliyle müşteri artışını gözlemliyoruz..

Dünya geneli en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için yapılan optimizasyon çalışmalarının çok büyük bir bölümü Google Arama Motoru kriterlerine uygun bir şekilde optimizasyon yapılmaktadır.

Arama motorları ile ilgili daha detaylı bilgi almak için   Arama Motoru Nedir ?  başlıklı Tekno Blog yazımızı okuyarak faydalanabilirsiniz.

Neden Web Sitenize SEO Yapmalısınız?

Firmalar dijital dünyada müşterilerini ve marka bilinirliğini arttırmak amacıyla web sitesini yayına almıştır. Ancak bir çok firmanın web sitesi google seo uyumlu olarak yapılmadığından, Google’da arama sonuçlarında görünürlüğü yoktur. Bu yüzden, web sitenize trafik almak, müşteri kitlesini arttırmak ve marka değerinizi yükseltmek amacıyla Google aramalarında ilk sayfada çıkmanız için birtakım çalışma yaptırmanız gerekir.

Seo Çalışması Neden Yaptırmalıyım? Çünkü bir internet kullanıcısı herhangi bir arama motoru sonuçlarında karşısına çıkan seçenekler arasında %85 ihtimalle ilk sıralardaki web sitelerine uğrar. İlk siteler her zaman müşteriler için güvenilirlik göstergesidir. Kullanıcı ilk sıralarda yer alan web sitelerinin faydalı olduğuna ve çoğu insan tarafından bu sitelerin tercih edildiğine inanır ve kendiside diğer internet kullanıcısı gibi düşünür.

Seo çalışması yapılmamış bir web siteniz varsa, sabit ziyaretçilerinizle yetinmeye mecbur kalabilirsiniz.

TeknoBilimi Seo Paketleri Sayfamızı İncelemenizi Tavsiye Ediyoruz.

Birçok insan sizin web sitenizi alt sıralarda yer aldığı için fark edemeyecektir. İnternetten yeni müşteriler kazanmak, marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız işte o zaman devreye “SEO” kavramı giriyor. Daha çok insan seo sayesinde sizi fark ediyor, web sitenizi ziyaret ediyor ve uzun süre sitenizde geziniyor.

Dijital çağda artık potansiyel müşterilerin bir çoğu web siteleri üzerinden ürün/hizmet almaktadır. Özellikle mobil kullanımın, masaüstü kullanımlara göre daha fazla olduğu gerçeğinden yola çıkarak, aramaların lokasyon bazından gerçekleştiği ve potansiyel müşterilerin istedikleri ürün ve hizmetler için kendilerine en yakın firmalarla temasa geçtiği gözlemlenmektedir.

Yapılacak lokal SEO çalışmaları doğrultusunda firmanıza en yakın müşterilere ulaşmanızı hedefliyor ve kalıcı bir çalışma ile, bunun devamlılığını sağlıyoruz.

Yapacağınız bu çalışmalar sayesinde sitenizin içeriği ile ilgilenebilecek potansiyel ziyaretçilerinizin kolaylıkla web sayfanıza ulaşmasını sağlar ve bu sayede alakalı ziyaretçi sayınızı arttırırsınız.

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO çalışması son derece özveri, özen ve zaman gerektiren bir süreçtir. Strateji, sağlam bir alt yapı uzun sürebilir. Ancak uzun vadede oldukça fazla kazanım elde etmenizi sağlayacaktır.

SEO çalışmalarında analiz, değerlendirme ve planlama şeklinde çeşitli maddeler yer almaktadır.

SEO çalışması, anahtar kelimelere ve kodlama sonucu oluşan sıralamaya göre belirlenmektedir. Arama motoru optimizasyonu yapmak yalnızca birkaç kelimede sıralama kazanmak anlamına gelmemelidir.

SEO Çalışması Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Hangi web sitesi olursa olsun planlı ve programlı yapılacak bir SEO çalışmasının başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur. Belli bir strateji izleyerek planlı bir şekilde yapacağınız çalışmanın başarısı sadece zamana ve sabrınıza bağlıdır. Başarılı bir plana sahip birçok SEO çalışması gerekli sabır gösterilemediği için maalesef sonlandırılarak sonuçsuz kalmaktadır. Bu yüzden siz siz olun başladığınız SEO çalışmasını yarım bırakmayın.

Site içi ve site dışı SEO çalışmalarının etkisini üçüncü ayda görmeye başlarsınız. Altıncı ayda ivmenin hızlandığını göreceksiniz bir yıl sonunda ise üst sıraların getirdiği kazanımlara odaklanrsınız.

Bunun yanında bilmeniz gereken en önemli husus SEO çalışması yapan firma siz olmadığınızdır. Rakipleriniz arasında sizden önce SEO çalışmalarına başlayıp halen devam etmekte olanlarla beraber sizle beraber ve sizden sonra başlayacak olanlarda bulunmaktadır. Bu rekabet koşullarında göstereceğiniz sabır SEO çalışmanızda ki başarı kriterlerinizden biridir.

SEO Çeşitleri

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olmak üzere iki çeşittir. Site içi ve site dışı arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır? bunlara inceleyelim

—————————————————–.

Site İçi SEO Nedir?

Web sitesi için seçilecek domain adı, hosting ve belirlenecek  web sayfasında kullanılacak yazılım ile yapılacak tasarım yada tema seçimi bunlara bağlı olarak site hızı, site haritası, meta – tag etiketleri, paylaşılacak metinler, görseller, video vb içerikler ve bu içerikler için belirlenmesi gereken anahtar kelimeler ile alt etiketler yine bunlara bağlı olarak ziyaretçi deneyimi ve hemen çıkma oranları için yapılan optimizasyon çalışmaları Site İçi SEO olarak adlandırılmaktadır.

Site Dışı SEO Nedir?

Sitenizden bağımsız olarak, farklı sitelerden web sitenize referans bağlantılar almak için yapacağınız çalışmalara Site Dışı SEO çalışmalar diyoruz. Diğer web siteleri üzerinden link sağlamak için alacağınız backlink bağlantı sayısı ne kadar çok olursa sitenizin arama motorları gözündeki değeri de o kadar artmaktadır.

Backlink için yapacağınız çalışmalarda referans alacağınız sitelerin otoriter ve içeriğiniz anlamlı ve seo işlemine uygun olmasına dikkat etmek gerekir. Konusu SEO olan bir web sayfası için konusu yemek tarifleri olan bir web sitesinden backlink almanız çok faydalı olmayacaktır. Bunun yanında backlink almak için facebook, youtube vb sosyal medya sitelerinden faydalanabileceğiniz gibi forum, blog ve haber sitelerinin siteniz ile alakalı olan içeriklerinden de backlink bağlantıları alabilirsiniz.

Backlink çalışmaları hakkında detaylı bilgiler içeren “Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Anti SEO Nedir?

Kısacaa Anti SEO; negatif SEO anlamına gelmektedir. Bir site üzerinde olumsuz yönde SEO çalışmaları yapmaktır. Genelde  bir sitenin, rakipleri tarafından arama motorlarında aşağı sıralara çekmek amacıyla yapılan çalışmadır.

Seo çalışmalarında başarılı sonuçlar almanız rakiplerinizi rahatsız edebilir. Rahatsız olan rakiplerinizin bu durumda iki seçeneği bulunuyor. Ya sizin gibi çok çalışacaklar yada yaptığınız çalışmaları engelleyecekler. Maalesef kötü olan ikinci yolu seçecek olan (ahlaksız) kişiler bulunuyor.

Anlaşıldığı üzere yaptığınız başarılı optimizasyon çalışmalarını sabote edip arama motorlarında ki sıralamanızı düşürerek trafiğinizi azaltmaya yönelik yapılan ahlak dışı çalışmalara Anti SEO çalışması diyoruz.

Anti SEO Çalışması Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda da biraz bahsettiğim gibi sebepsiz yere yaşayacağınız trafik kaybı yada yaptığınız çalışmaların pozitif yönde etki etmemesi Anti SEO çalışmalarına maruz kaldığınızın bir işareti olabilir.

Anti SEO çalışmasına maruz kalıp kalmadığınızı netleştirmeniz için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

İlk olarak sitenizin içeriği ile alakası olmayan kelimelerde bir artış olup olmadığını Search Console’da kontrol edebilirsiniz. Eğer bu tarz alakasız kelimelere rastlıyorsanız yapılan saldırıda sitenizi alakasız içerik sayfaları ile doldurmuş olabilirler. Bu sayfaları tespit etmek için Google Chrome tarayıcınızın adres çubuğunda site://www.siteadiniz.com şeklinde arama yapabilirsiniz. Tespit ettiğiniz indexlenmiş sayfaları Search Console vasıtası ile google arama motorundan kaldırmanız mümkün.

Anti SEO Çalışmaları Nasıl Etkisizleştirilir?

Anti SEO ile karşı karşıya olduğunuzu netleştirdikten sonra hızla bu saldırıyı önlemeniz gerekir. Bunun için saldırı alan sayfalarımızın indexlerini ilgili arama motorundan (Seach Console) kaldırmalıyız. Bu indeksleri search console aracında bulunan Google Dizini menüsü altındaki URL’leri kaldır kısmından gerçekleştirebilirsiniz. Bunun işlemden sonra gelen zararlı backlinkleri search console vasıtası ile tespit ederek yine search console aracılığı ile bu bağlantılar reddetmemiz gerekir.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik; herkangi bir konu hakkında bilgi içeren, belli anahtar kelimelerin kullanıldığı, fayda sunan website içerikleridir.  SEO uyumlu içeriğin amacı, web sitesinde bulunan yazının arama sonuçlarında en üst sırada listelenmesidir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazımı için önemli teknik gereksinimleri bilmeniz gerekir.

SEO Uyumlu Makale İçin Teknik Gereksinimler

SEO uyumlu bir makale için gerekli olan teknik gereksinimleri sizler için toplam altı başlıkta açıklamaya çalışacağım.

 • Yazım kuralları:

  Seo uyumlu makale yazdığınız tüm içeriklerde dil ve imlâ kurallarına çok dikkat etmelisiniz.

 • Anlam bütünlüğü:

  İçeriklerin ilgi çekici bir girişle başlayarak bilgi veren bir gelişme bölümüyle devam etmesine dikkat edin. Giriş, gelişme ve sonuç bölümü gibi..

 • Niş içerik:

  Web sitenize makale yazarken kopyala yapıştır yapmaktan kaçınarak kendi cümlelerinizi kullanın. İçeriklerinizin özgün ve kaliteli olmasına dikkat edin. Yazacağınız konuya dair araştırma yaparak diğer sitelerdeki yazılarda bulunmayan bilgilere yer vermeye çalışın ve kaynak gösterin.

 • Makale Başlığı

Makalemizin başlığında anahtar kelime olarak belirlediğimiz kelimenin başlığın en başında olması gerekir. Anahtar kelimeleriniz tekrarlanmamalıdır. Bunun yanında başlığımız en az 3 kelimeden oluşmalı ve teknobilimi seo uzmanlarının önerisi 60 – 65 karakteri geçmemelidir.

 • URL Alanı

Makaleniz için oluşturacağınız URL alanında anahtar kelimenizi geçirmelisiniz. Örnek olarak : Site içi SEO nasl yapılır? başlıklı bir yazımızın anahtar kelimesinin “Site İçi Seo” olduğunu varsaydığımızda URL alanımız https://www.teknobilimi.com/site-ici-seo-nasil-yapilir/ olması gayet uygun olacaktır.

 • Meta Açıklaması

Makalemizin arama motorlarında görünecek olan açıklama kısmı anahtar kelimemizle başlayıp en fazla 160 karakterden oluşmalıdır.

 • Makale Başlığı ve Alt Başlıklar

Makale içerisinde bulunacak  H1, H2, H3, H4 vs etiketli başlıklarda makaleniz belirlediğiniz anahtar kelimenin bulunması gerekir.

 • Headings (H) Tagları Nedir?

İngilizce Headings (Başlıklar) etiketinin kısaltması olup kod olarak kullanıldığında H olarak yazılmaktadır. Başlıklarımızın önem derecesini belirlediğimiz headings etiketleri önem sırasıyla h1, h2, h3, h4, h5 ve h6 olmak üzere toplam altı adettir. Google için en değerli etiket h1 etiketidir.

 • Makale İçeriği

SEO uyumlu yazacağımız içerikler en az 300 kelimeden oluşmalıdır. Fakat siz sakın en az dan yola çıkarak makalelerinizi kısıtılmamalıdır.

Bunun yanında anahtar kelimeniz içeriğinizin ilk ve son paragrafında olmalı ve toplam kelime sayınızın içinde %2,5 geçmelidir.

Makalenizin içeriğinde muhakkak görsel içeriklerle zenginleştirilmelidir ve görselinizin alt etiketlerinde anahtar kelimeniz geçmelidir.

Son olarak makalenizde giriş ve çıkış linkleri bulunması gerekir.

Seo Nedir? sorumuza detaylı bilgilendirme yapmış bulunmaktayız.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analiz çalışmanızı yeterince teknik bilginiz yoksa ücretli yada ücretsiz araçlar kullanarak yapmanızda mümkün. Bu araçlar vasıtası ile sitenizin açılış süresini, anahtar kelime yoğunluğu,  hemen çıkma oranlarını, hataları, hangi sayfalarınızın trafiğinin daha yoğun yada az olduğunu ve backlink durumunuz gibi birçok parametreye bakabilirsiniz.

En Başarılı 4 Ücretsiz SEO Analiz Aracı

Web sayfanızda yaptığınız SEO çalışmalarınızı analiz etmek için aşağıda paylaştığım dört analiz aracını kullanmanız başlangıç için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Google Analytics

Google Analytics ile web sitenize girenin çıkanın kaç dakika durduğunu, nereden gelip nereye gittiğini, yaşını, cinsiyetini, bulunduğu yere kadar tüm demografik detaylara erişebilirsiniz.

Google Search Console

Diğer Web site analiz aracımız Google Search Console’dir. Google Analytics ile Search Console’a bağlayabiliyoruz. Burada hangi arama terimleri kullanılarak web sayfamızın ziyaret edildiği gibi bir çok bilgi eldebiliriz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google AdWords panelinde bulunan bu araç vasıtası ile belirlediğiniz anahtar kelimelerin ayrıntılı arama hacimleri ile rekabet düzeylerini görmeniz mümkün.

Google Page Speed

Google Page Speed web sitenizin mobil ve masaüstü performans tertinizi gerçekleştirebilirsiniz. Test sonunda size yapmanız gereken işlemler hakkına öneri vermektedir.

SEO Uzmanı Nedir?

Seo Nedir? Seo Nasıl Yapılır? yazımızda anlattığımız tüm çalışmaları belirli bir ücret karşılığında sizin adınıza eksiksiz yürüterek, google, yandex ve bing gibi arama motorlarında web sitenizin yükselmenizi sağlayarak trafiğini arttıran uzmana SEO Uzmanı diyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.